WOMEN’S SPORT IN 2018

Welcome to The Mixed Zone’s 2018 Calendar for another massive year of women’s sport. It is a particularly important 12 months with the Winter Olympics, Commonwealth Games and a Hockey World Cup on home soil. Our list will be updated as and when additional dates become available.

SPORT BY SPORT

MULTISPORTSAQUATICSATHLETICSBADMINTONBASKETBALLBOXINGCRICKETCYCLINGEQUESTRIANFOOTBALLGOLFGYMNASTICSHOCKEYHORSEBALLHORSE RACINGJUDOLACROSSENETBALLROWINGRUGBY UNIONSAILINGSQUASHTAEKWONDOTENNISTRIATHLON

Mulitsports

February 9-25: Winter Olympic Games (Pyeongchang, South Korea)
March 9-18: Winter Paralympic Games (Pyeongchang, South Korea)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Queensland, Australia)
August 2-12: European Championships (Glasgow & Berlin)
October 18-29: Invictus Games (Sydney)

Aquatics

January 26-28: British Diving Championships (Plymouth)
March 1-4: British Swimming Championships (Edinburgh)
April 2-5: British Junior Diving Championships (Plymouth)
May 31-June 3: British Para-Swimming International Meet (Sheffield)
June 5-10: Diving World Cup (Wuhan, China)
July 18-22: World Junior Sychronised Swimming Championships (Budapest)
July 23-29: World Junior Diving Championships (Kiev)
July 24-29: British Summer Swimming Championships (Sheffield)
December 11-16: World Swimming Championships (Hangzhou, China)

Athletics

February 17-18: British Indoor Championships (Birmingham)
February 24: National Cross-Country Championships
February 25: Indoor Grand Prix (Glasgow)
March 1-4: World Indoor Championships (Birmingham)
March 10: Inter-Counties Cross-Country Champion ships (Loughborough)
April 8-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Queensland, Australia)
April 22: London Marathon
May 4: Diamond League (Doha)
May 12: Diamond League (China)
May 26: Diamond League (Eugene, Oregon)
May 31: Diamond League (Rome)
June 7: Diamond League (Oslo)
June 10: Diamond League (Stockholm)
June 30-July 1: British Championships (Birmingham)
June 30: Diamond League (Paris)
July 5: Diamond League (Lausanne)
July 13: Diamond League (Rabat, Morocco)
July 14: The Meet (London Stadium)
July 20: Diamond League (Monaco)
July 27-28: Diamond League/Anniversary Games (London Stadium)
August 7-12: European Championships (Berlin)
August 18: Diamond League (Birmingham)
August 30: Diamond League (Zurich)
August 31: Diamond League (Brussels)
September 4-16: World Masters Championships (Malaga)
September 9: Great North Run (Newcastle)
October 21: Great South Run (Portsmouth)
December 9: European Cross-Country Championships (Tilburg)

Badminton

February 2-4: Scottish National Championships (Perth)
February 3-4: Irish National Championships (Dublin)
February 3-4: Welsh National Championships (Cardiff)
February 13-18: European Team Championships (Kazan, Russia)
March 14-18: All-England Open Championships (Birmingham)
April 24-29: European Championships (Huelva, Spain)

Basketball

April 5-14: Commonwealth Games (Gold Coast, Queensland, Australia)
April 14: WBBL Betty Codona Trophy, final (Cheshire Oaks Arena)
May 20: WBBL Play-off finals (London O2 Arena)

Boxing

April 5-14: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)

 

Cricket

March 22: India v Australia, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 24: Australia v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 26: India v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 28: India v Australia, IT20 Tri-series (Mumbai)
March 30: Australia v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
April 1: India v England, IT20 Tri-series (Mumbai)
April 3: IT20 Tri Series, Final (Mumbai)
April 8: India v England, 1st ODI
April 11: India v England, 2nd ODI
April 14: India v England, 3rd ODI
June 9: England v South Africa, 1st ODI (Worcester)
June 12: England v South Africa, 2nd ODI (Hove)
June 15: England v South Africa, 3rd ODI (Canterbury)
June 20: South Africa v New Zealand, IT20 Tri-series (Taunton)
England v South Africa, IT20 Tri-series (Taunton)
June 23: England v South Africa, IT20 Tri-series (Taunton)
England v New Zealand, IT20 Tri-series (Taunton)
June 28: South Africa v New Zealand, IT20 Tri-series (Bristol)
England v New Zealand, IT20 Tri-series (Bristol)
July 1: IT20 Tri-series, Final (Chelmsford)
July 7: England v New Zealand, 1st ODI (Headingley)
July 10: England v New Zealand, 2nd ODI (Derby)
July 13: England v New Zealand, 3rd ODI (Leicester)
July 22: Lancashire Thunder v Loughborough Lightning, Kia Super League (tbc)
Surrey Stars v Southern Vipers, Kia Super League (Guildford)
Western Storm v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Taunton)
July 25: Southern Vipers v Loughborough Lightning, Kia Super League (Southampton)
July 26: Western Storm v Surrey Stars, Kia Super League (Cheltenham)
July 27: Yorkshire Diamonds v Lancashire Thunder, Kia Super League (Headingley)
July 29: Western Storm v Loughborough Lightning, Kia Super League (Taunton)
Lancashire Thunder v Southern Vipers, Kia Super League (tbc)
Surrey Stars v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Guildford)
July 31: Loughborough Lightning v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Loughborough)
Southern Vipers v Western Storm, Kia Super League (Arundel)
Surrey Stars v Lancashire Thunder, Kia Super League (Oval)
August 2: Loughborough Lightning v Surrey Stars, Kia Super League (Loughborough)
Yorkshire Diamonds v Southern Vipers, Kia Super League (York)
August 3: Lancashire Thunder v Western Storm, Kia Super League (Old Trafford)
August 4: Loughborough Lightning v Southern Vipers, Kia Super League (Loughborough)
August 5: Yorkshire Diamonds v Western Storm, Kia Super League (Scarborough)
August 7: Lancashire Thunder v Surrey Stars, Kia Super League (Old Trafford)
August 8: Southern Vipers v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Southampton)
August 9: Surrey Stars v Loughborough Lightning, Kia Super League (Guildford)
Western Storm v Lancashire Thunder, Kia Super League (Taunton)
August 11: Loughborough Lightning v Lancashire Thunder, Kia Super League (Loughborough)
Western Storm v Southern Vipers, Kia Super League (Bristol)
August 12: Yorkshire Diamonds v Surrey Stars, Kia Super League (York)
August 14: Lancashire Thunder v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (tbc)
Southern Vipers v Surrey Stars, Kia Super League (Hove)
August 15: Loughborough Lightning v Western Storm, Kia Super League (Edgbaston)
August 18: Southern Vipers v Lancashire Thunder, Kia Super League (Southampton)
Surrey Stars v Western Storm, Kia Super League (Oval)
Yorkshire Diamonds v Loughborough Lightning, Kia Super League (Headingley)
August 27: Finals Day, Kia Super League (Hove)
2nd v 3rd play-off
Final: 1st v play-off winner
November 3-24: World T20 (West Indies)

Cycling

January 26-28: British Track Championships (Manchester)
February 28-March 4: World Track Championships (Apeldoom, Holland)
March 3: Strade Bianche, UCI World Tour (China)
March 10-11: British Cycling BMX Series, rds 1&2 (Manchester)
March 11: Ronde Van Drenthe, UCI World Tour (Holland)
March 18: Trofeo Binde – Comune di Cittiglio, UCI World Tour (Italy)
March 22: Trois Jours de La Panne, UCI World Tour (Belgium)
March 25: Gent Wevelgem in Flanders Field, UCI World Tour (Belgium)
March 31-April 1: UCI BMX SX World Cup Series (Paris)
April 1: Tour of Flanders, UCI World Tour (Belgium)
April 15: Amstel Gold Race, UCI World Tour (Holland)
April 18: La Fleche Wallonne, UCI World Tour (Belgium)
April 21-22: British Cycling BMX Series, rds 3&4 (Leicester)
April 22: Liege-Bastogne-Liege, UCI World Tour (Belgium)
May 3-4: Tour de Yorkshire
May 4-6: Tour of Chongming Island, UCI World Tour (China)
May 5-6: UCI BMX SX World Cup Series (Papendal)
May 10-13: Amgen Breakaway from Heart Disease Race, UCI World Tour (USA)
May 12-13: UCI BMX SX World Cup Series (Zolder)
May 13: Lincoln Grand Prix
May 19-22: WWT Emakumeen XXI, Bira, UCI World Tour (Spain)
May 26-27: British Cycling BMX Series, rds 5&6 (Gravesend)
June 3: Cicle Women’s Classic (Melton Mowbray)
June 5-9: BMX World Championships (Baku)
June 13-17: Tour of Britain, UCI World Tour
June 16-17: British Cycling BMX Series, rds 7&8 (Glasgow)
July 6-15: Giro d’Italia, UCI World Tour
July 26: La Course by Tour de France, UCI World Tour
July 28: Ride London Classic, UCI World Tour
August 2-12: European Championships, track, road, mountain biking & BMX (Glasgow)
August 4-5: British Cycling BMX Series, rds 9&10 (Telford)
August 10: Crescent Vargarda, UCI World Tour (Sweden)
August 16-19: Tour of Norway, UCI World Tour
August 25: GP de Plouay – Lorient Agglomeration, UCI World Tour (France)
August 25-26: British Cycling BMX Series, rds 11&12 (Gosport)
August 28-September 2: Tour of Holland, UCI World Tour
September 16: Madrid Challenge by La Vuelta, UCI World Tour
September 22-30: World Road Championships (Innsbruck)
September 29-30: UCI BMX SX World Cup Series (Santiago de Estero, Argentina)
October 21: Tour of Guanxi, UCI World Tour (China)

Equestrian

March 29-31: Burnham Market International Horse Trials
May 3-6: Badminton Horse Trials
May 9-13: Royal Windsor Horse Show
May 12-13: Chatsworth International
June 7-10: Bramham International
June 21-24: British Jumping Derby (Hickstead)
July 25-29: Royal International Horse Show (Hickstead)
August 3-5: Festival of British Eventing (Gatcombe Park)
August 7-12: British Showjumping Championships (Stoneleigh)
August 23-26: Blair Castle International
August 30-September 2: Burghley Horse Trials
September 7-9: Gatcombe International
September 11-23: World Equestrian Games (Tryon, North Carolina, USA)
September 12-16: Blenheim Park International Three-day Event
September 1December 17-23: 3-16: National Dressage Championships (Stoneleigh)

October 3-7: Horse of the Year Show (NEC, Birmingham)
Olympia Horse Show

Football

March 21/22: Montpellier v Chelsea, Champions League, qtr-final, 1st leg
Manchester City v Linkopings (Sweden), Champions League, qtr-final, 1st leg
March 28/29: Chelsea v Montpellier, Champions League, qtr-final, 2nd leg
Linkopings v Manchester City, Champions League, qtr-final, 2nd leg
April 5: Switzerland v Scotland, World Cup qualifier
April 6: England v Wales, World Cup qualifier (Southampton)
Holland v Northern Ireland, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Slovakia, World Cup qualifier
April 10: Bosnia and Herzegovina v England, World Cup qualifier
Scotland v Poland, World Cup qualifier
Northern Ireland v Norway, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Holland, World Cup qualifier
April 15: Everton v Arsenal, FA Cup, semi-finals (Marine FC, 12.30pm)
Chelsea v Manchester City, FA Cup, semi-final (AFC Wimbledon, 3.30pm)
April 21/22: Chelsea v Wolfsburg, Champions League, semi-final, 1st leg
Manchester City v Olympique Lyonnais, Champions League, semi-final, 1st leg
April 28/29: Wolfsburg v Chelsea, Champions League, semi-final, 2nd leg
Olympique Lyonnais v Manchester City, Champions League, semi-final, 2nd leg
May 5: Arsenal v Chelsea, FA Cup final (Wembley)
May 20: WSL season ends
May 24: Wolfsburg v Olympique Lyonnais, Champions League final (Kiev)
June 7: Wales v Bosnia and Herzegovina, World Cup qualifier
Scotland v Belarus, World Cup qualifier
June 8: Russia v England, World Cup qualifier
Northern Ireland v Holland, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Norway, World Cup qualifier
June 12: Wales v Russia, World Cup qualifier
Poland v Scotland, World Cup qualifier
Norway v Republic of Ireland, World Cup qualifier
August 30: Scotland v Switzerland, World Cup qualifier
August 31: Wales v England, World Cup qualifier
Republic of Ireland v Northern Ireland, World Cup qualifier
September 4: Kazakhstan v England, World Cup qualifier
Albania v Scotland, World Cup qualifier
Northern Ireland v Slovakia, World Cup qualifier

Golf

May 31-June 3: US Open (Shoal Creek, Alabama)
June 8-10: Curtis Cup (Quaker Ridge, USA)
June 26-30: British Open Amateur Championship (Hillside)
June 28-July 1: US PGA Championship (Kemper Lakes, Illinois)
July 5-7: England Open Amateur Match Play Championship (Kirby Muxloe)
July 10-14: European Team Championship (Murhof, Austria)
July 25-28: European Amateur Championship (Penati, Slovakia)
July 26-29: Scottish Open (Gullane)
August 2-5: British Open (Royal Lytham)
August 8-10: Home Internationals (Ballybunion, County Kerry)
August 14-18: British Girls Open Amateur Championship (Ardglass, County Down)
September 5-7: British Open Amateur Stroke Play Championship (venue tbc)
September 13-16: Evian Championship (Evian-les-Bains, France)
September 18-19: British Senior Open Amateur Championship (Balcomie)

Gymnastics

February 17-18: British Championships, acrobatic (Stoke)
March 8-11: British Championships, artistic (Liverpool)
March 22: World Cup (Birmingham)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
April 8: World Cup of Gymnastics (The 02, London)
April 12-15: European Championships, trampoline & tumbling (Baku)
April 13-15: World Championships, acrobatic (Antwerp)
June 1-3: European Championships, rhythmic (Valladolid)
June 22-24: British Championships, rhythmic (Telford)
August 2-5: European Championships, artistic (Glasgow)
September 7-16: World Championships, rhythmic (Sofia)
October 25-November 3: World Championships, artistic (Doha)
November 7-10: World Championships, trampoline (St Petersburg)

Hockey

January 28: Super 6s (Copper Box, London)
April 5-14: COMMONWEALTH GAMES (Gold Coast, Australia)
April 5: India v Wales, Pool A
England v South Africa, Pool A
Scotland v New Zealand, Pool B
Australia v Canada, Pool B
April 6: India v Malaysia, Pool A
England v Wales, Pool A
New Zealand v Ghana, Pool B
Canada v Scotland, Pool B
April 7: South Africa v Malaysia, Pool A
Australia v Ghana, Pool B
April 8: England v India, Pool A
New Zealand v Canada, Pool B
April 9: South Africa v Wales, Pool A
England v Malaysia, Pool A
Scotland v Ghana, Pool B
Australia v New Zealand, Pool B
April 10: India v South Africa, Pool A
Australia v Scotland, Pool A
April 11: Malaysia v Wales, Pool A
Canada v Ghana, Pool B
April 12: Place play-off: 5th Pool A v 5th Pool B
Place play-off: 4th Pool A v 4th Pool B
Semi-final: 1st Pool A v 2nd Pool B
Semi-final: 1st Pool B v 2nd Pool B
April 13: Place play-off: 3rd Pool A v 3rd Pool B
April 14: Bronze medal match
Gold medal match
April 28-29: League Finals (Lee Valley Hockey Centre, London)
May 5-7: Knockout Finals (Lee Valley Hockey Centre, London)
May 17-20: EuroHockey Club Cup (Surbiton)
May 18-21: EuroHockey Club Trophy (Dublin)
May 18-21: EuroHockey Club Challenge (Edinburgh, Ghent & Vienna)
June 8-10: Masters Home Nations (Swansea)
July 21-August 5: VITALITY WORLD CUP (Lee Valley Hockey Centre, London)
July 21: Germany v South Africa, Pool C
England v India, Pool B
United States v Ireland, Pool B
Australia v Japan, Pool D
July 22: China v Italy, Pool A
Argentina v Spain, Pool C
Holland v Korea, Pool A
New Zealand v Belgium, Pool D
July 24: Japan v New Zealand, Pool D
Australia v Belgium, Pool D
July 25: Germany v Argentina, Pool C
United States v England, Pool B
July 26: Spain v South Africa, Pool C
India v Ireland, Pool B
July 27: China v Holland, Pool A
Korea v Italy, Pool A
July 28: Spain v Germany, Pool C
Argentina v South Africa, Pool C
Japan v Belgium, Pool D
New Zealand v Australia, Pool D
July 29: Korea v China, Pool A
Holland v Italy, Pool A
India v United States, Pool B
England v Ireland, Pool B
July 30: Play-offs (two games)
July 31: Play-offs (two games)
August 1: Quarter-finals (two games)
August 2: Quarter-finals (two games)
August 4: Semi-finals (two games)
August 5: Third/fourth-place match
Final
July 27-August 5: Masters World Cup (Barcelona)

Horseball
April 7-8: British League, weekend 1 (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)
April 28-29: British League, weekend 2 (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)
May 26-27: British League, weekend 3 (Bishop Burton College, Hull)
June 9-10: British League, weekend 4 (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)
July 21-22: British League, weekend 5 (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)
September 15-16: British League, weekend 6 (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)
October 27-28: British Open Championships (Onley Grounds Equestrian Centre, Warwickshire)

Horse Racing

January 6: Welsh Grand National (Chepstow)
March 13-16: National Hunt Festival (Cheltenham)
March 24: Lincoln (Doncaster)
March 30: All Weather Championships Finals Day (Lingfield Park)
April 14: Grand National (Aintree)
April 21: Scottish Grand National (Ayr)
May 5-6: Guineas Festival (Newmarket)
May 9-11: May Festival (Chester)
June 2: The Derby (Epsom)
June 19-23: Royal Ascot
July 7: Coral Eclipse (Sandown Park)
July 12-14: July Festival (Newmarket)
July 28: King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Ascot)
July 31-August 4: Glorious Goodwood
August 22-25: Ebor Festival (York)
September 12-15: St Leger meeting (Doncaster)
September 27-28: Cambridgeshire meeting (Newmarker)
October 20: British Champions Day (Ascot)
December 26: King George VI Chase (Kempton Park)
December 27: Welsh Grand National (Chepstow)

Judo

April 26-29: European Championships (Tel Aviv)
September 20-27: World Championships (Baku)
October 17-21: World Junior Championships (venue tbc)
November 5-10: Commonwealth Championships (Jaipur, India)

Lacrosse

April 7-8: Home Internationals
July 1-7: European U20 Championship (Katowice, Poland)
July 12-21: World Championships (Netanya, Israel)

Netball

January 20: South Africa v Australia, Quad Series (Copper Box, London)
England v New Zealand, Quad Series (Copper Box, London)
January 22: England v Australia, Quad Series (Copper Box, London)
January 25: South Africa v New Zealand, Quad Series (Johannesburg)
January 28: Australia v New Zealand, Quad Series (Johannesburg)
South Africa v England, Quad Series (Johannesburg)
April 5-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
June 30: Super League, semi-finals
July 7: Super League, Grand Final
September 15: Australia v South Africa, Quad Series (Auckland)
New Zealand v England, Quad Series (Auckland)
September 18: New Zealand v South Africa, Quad Series (Tauranga)
September 22: Australia v New Zealand, Quad Series

Rowing

March 10: Women’s Eights Head of the River (The Tideway, 9.45am)
March 18: Henley Boat Races
March 24: Boat Race (The Tideway, 4.31pm)
June 1-3: World Cup I (Belgrade)
June 22-24: Henley Women’s Regatta
June 22-24: World Cup II (Linz Ottensheim, Austria)
July 4-8: Henley Royal Regatta
July 13-15: World Cup III (Lucerne)
July 25-29: World U23 Championships (Poznan)
August 2-5: European Championships (Glasgow)
August 8-12: World Junior Championships (Recice, Czech Republic)
September 8-9: European U23 Championships (Brest, Belarus)
September 9-16: World Championships (Plovdiv, Bulgaria)
September 26-30: World Masters Regatta (Sarasota, Florida)
November 3: Fours Head (The Tideway, 12 noon)

Rugby Union
February 2: Wales v Scotland, Six Nations (Colwyn Bay)
February 3: France v Ireland, Six Nations (Stade Ernest Wallon)
February 4: Italy v England, Six Nations (Stadio Mirabello)
February 10: England v Wales, Six Nations (The Stoop, Twickenham)
February 10: Scotland v France, Six Nations (Scotstoun Stadium, Glasgow)
February 11: Ireland v Italy, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
February 23: Scotland v England, Six Nations (Scotstoun Stadium, Glasgow)
February 24: France v Italy, Six Nations (Stade Furiani)
February 25: Ireland v Wales, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
March 10: France v England, Six Nations (Grenoble)
March 11: Wales v Italy, Six Nations (Principality Stadium)
March 11: Ireland v Scotland, Six Nations (Donnybrook, Dublin)
March 16: England v Ireland, Six Nations (Ricoh Arena, Coventry)
March 16: Wales v France, Six Nations (Colwyn Bay)
March 18: Italy v Scotland, Six Nations (Stadio Plebiscito)
March 24: Tyrrells 15s, final weekend of fixtures
April 7: Tyrrells 15s, Play-off, semi-final, 1st leg
April 13-15: Commonwealth Games, Rugby Sevens (Gold Coast, Australia)
April 14: Tyrrells 15s, Play-off, semi-final, 2nd leg
April 21: RFU Cup finals
April 28: Tyrrells 15s, Play-off, final

Sailing

January 2: Volvo Ocean Race, leg 4 (Melbourne to Hong Kong)
January 5: Clipper Round the World Race, leg 4 (Hobart to Whitsundays, Queensland)
January 29: Clipper Round the World Race, leg 5 (Whitsundays to Qingdao, via Sanya)
February 7: Volvo Ocean Race, leg 5 (Guangzhou to Auckland)
March 18: Volvo Ocean Race, leg 6 (Auckland to Itajai, Brazil)
March 23: Clipper Round the World Race, leg 6 (Qingdao to Seattle)
April 22: Volvo Ocean Race, leg 7 (Itajai to Newport, Rhode Island)
April 29: Clipper Round the World Race, leg 7 (Seattle to New York, via Panama)
May 30: Volvo Ocean Race, leg 8 (Newport to Cardiff)
June 10: Volvo Ocean Race, leg 9 (Cardiff to Gothenburg)
June 21-30: Volvo Ocean Race, leg 10 (Gothenburg to The Hague)
June 25-July 28: Clipper Round the World Race, leg 8 (New York to Liverpool, via Derry)
July 7: Round the Island Race (Cowes)
July 30-August 12: World Championships (Aarhus)
August 3-10: Cowes Week
August 20: 5.5 Metre World Championships (Cowes)

Squash

January 3-7:
British Junior Open (Birmingham)
February 12-18: British Championships (Manchester)
March 24-April 1: European U19 Individual & Team Championships (Bielsko-Biala, Poland)
April 4-15: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
May 2-5: European Team Championships (venue tbd)
May 9-13: European U15 & U19 Team Championships (Malmo)
May 13-20: British Open (Hull)
June 5-9: World Series Finals (Dubai)
July 18-29: World Junior Championships (Chennai, India)
July 29-August 4: World Masters (Charlottesville, USA)
August 29-September 1: European Individual Closed Championships (Graz, Austria)
September 6-12: World University Championships (Birmingham)

Taekwondo

April 9-13: World Junior Championships
May 10-13: European Championships
October 19-21: World Grand Prix (Manchester)

Tennis

January 15-28:
Australian Open (Melbourne)
May 27-June 10: French Open (Paris)
June 16-24: Aegon Classic (Birmingham)
June 22-30: Aegon International (Eastbourne)
July 2-15: The Championships (Wimbledon)
August 27-September 9: US Open (New York)

Triathlon
March 2-3: World Triathlon Series (Abu Dhabi)
April 5-7: Commonwealth Games (Gold Coast, Australia)
April 28-29: World Triathlon Series (Bermuda)
May 12-13: World Triathlon Series (Yokohama)
May 27-28: ITU Paratriathlon World Cup (Eton Dorney)
June 6: ITU World Triathlon Mixed Relay Series (Nottingham)
June 9-10: World Triathlon Series (Leeds)
June 30: ITU World Triathlon Series (Franciacorta)
July 8: Ironman European Championships (Frankfurt)
July 14-15: World Triathlon Series (Hamburg)
July 19-21: ETU European Championships (Tartu)
July 27-29: World Triathlon Series (Edmonton)
August 9-11: European Championships (Glasgow)
August 25-26: World Triathlon Series (Montreal)
September 1-2: World University Championships (Kalmar)
September 1-2: ITU World Grand Final (Gold Coast, Australia)
October 13: World Ironman Championships (Kona, Hawaii)
October 20-28: ETU Multisport European Championships (Ibiza)

While every possible care has been taken in the compilation of this calendar, The Mixed Zone cannot be held responsible for changes to dates and venues. 

Something missing? Let us know here.

If you enjoyed this, subscribe to the mixed zone and get every new article straight to your inbox.

Women’s Sport Trust want to thank our partner Getty Images for some of the imagery of women in sport used on this site. Click here to view the editorial curation featuring the world’s top sportswomen in action and here to learn more about our partnership with Getty Images.

3 thoughts on “WOMEN’S SPORT IN 2018

  • 30th December 2017 at 11:20 am
    Permalink

    Thank you for your comprehensive list of women’s sport scheduled in 2018. I feel there is one more event that should be included which is the Women’s EuroHockey Club Championships being staged at Surbiton Hockey Club between 17th and 20th May.

    Reply
  • Pingback:Women’s Sports Column 30 December 2017 – 5 January 2018 – Penny Hopkins

  • 5th July 2018 at 8:36 am
    Permalink

    I often visit your website and have noticed that you don’t update it often. More frequent updates
    will give your site higher rank & authority in google.
    I know that writing posts takes a lot of time, but you can always help yourself with miftolo’s tools which will shorten the time of creating an article to
    a couple of seconds.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *