WOMEN’S SPORT IN 2017

Welcome to The Mixed Zone’s 2017 Calendar for another massive year of women’s sport. It is a particularly important 12 months for team sports with the Rugby World Cup to be staged in Ireland, the Cricket World Cup in England and the football’s European Championship in Holland. Our list will be updated as and when additional dates become available.

SPORT BY SPORT

ATHLETICSBADMINTONBOXINGCLIMBINGCRICKETCYCLINGDOWNHILL MOUNTAIN BIKINGEQUESTRIANFOOTBALLGOLFGYMNASTICSHOCKEYHORSE RACINGJUDOLACROSSENETBALLROWINGRUGBY LEAGUERUGBY UNIONSAILINGSWIMMINGSQUASHTAEKWONDOTENNISTRIATHLONWINTER SPORTS

Athletics
February 11-12: British Indoor Championships & trials (Sheffield)
February 18: Indoor Grand Prix (Birmingham)
February 25: National Cross Country Championships (Nottingham, Falkirk, Swansea)
March 3-5: European Athletics Indoor Championships (Belgrade)
March 11: Inter Counties Cross Country Championships (Loughborough)
March 26: World Cross Country Championships (Kampala)
April 23: London Marathon
April 22-23: IAAF World Relays (Nassau)
May 5: Diamond League (Doha)
May 13: Diamond League (Shanghai)
May 27: Diamond League (Eugene, Oregon)
June 8: Diamond League (Rome)
June 15: Diamond League (Oslo)
June 18: Diamond League (Bauhaus-Galen)
June 23-25: European Athletics Team Championships (Lille)
June 30-July 2: British Championships & World Championships trials (Birmingham)
July 1: Diamond League (Paris)
July 6: Diamond League (Zurich)
July 9: Diamond League/Anniversary Games (London Olympic Stadium)
July 12-16: World Youth Championships (Nairobi)
July 16: Diamond League (Rabat, Morocco)
July 21: Diamond League (Monaco)
August 4-13: World Championships (London Olympic Stadium)
August 20-25: World Student Games (Taipei)
August 20: Diamond League (Birmingham)
August 24: Diamond League (Zurich)
September 1: Diamond League (Brussels)
September 10: Great North Run (Newcastle)
December 10: European Cross Country Championships (Šamorín)

Badminton
January 14-15: Welsh National Championships (Cardiff)
February 3-5: Scottish National Championships (Perth)
February 4-5: Irish National Championships (Lisburn)
February 15-19: European Mixed Team Championships (Lubin, Poland)
March 7-12: All-England Open Championships (Barclaycard Arena, Birmingham)
April 7-16: European Junior Championships (Fontainbleau)
April 25-30: European Championships (Kolding, Denmark)
August 21-27: World Championships (Emirates Arena, Glasgow)
September 1-3: English National Championships (Wycombe)

Boxing
coming soon

Climbing
coming soon

Cricket

June 24-July 23: WORLD CUP (Lord’s, Derby, Bristol, Leicester & Taunton)
June 24: England v India (Derby)
June 24: New Zealand v Sri Lanka (Bristol)
June 25: Pakistan v South Africa (Leicester)
June 26: Australia v West Indies (Taunton)
June 27: England v Pakistan (Leicester)
June 28: South Africa v New Zealand (Derby)
June 29: Sri Lanka v Australia (Bristol)
June 29: West Indies v India (Taunton)
July 2: Australia v New Zealand (Bristol)
July 2: India v Pakistan (Derby)
July 2: South Africa v West Indies (Leicester)
July 2: England v Sri Lanka (Taunton)
July 5: England v South Africa (Bristol)
July 5: Sri Lanka v India (Derby)
July 5: Pakistan v Australia (Leicester)
July 6: New Zealand v West Indies (Taunton)
July 8: South Africa v India (Leicester)
July 8: New Zealand v Pakistan (Taunton)
July 9: England v Australia (Bristol)
July 9: West Indies v Sri Lanka (Derby)
July 11: West Indies v Pakistan (Leicester)
July 12: Australia v India (Bristol)
July 12: England v New Zealand (Derby)
July 12: Sri Lanka v South Africa (Taunton)
July 15: England v West Indies (Bristol)
July 15: India v New Zealand (Derby)
July 15: Pakistan v Sri Lanka (Leicester)
July 15: South Africa v Australia (Taunton)
July 18: World Cup semi-final (Bristol)
July 20: World Cup semi-final (Derby)
July 23: World Cup final (Lord’s)
August 10: Southern Vipers v Western Storm, Kia Super League (Southampton)
August 11: Yorkshire Diamonds v Lancashire Thunder, Kia Super League (Headingley)
August 12: Western Storm v Loughborough Lightning, Kia Super League (Taunton)
August 13: Surrey Stars v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Oval)
August 15: Loughborough Lightning v Southern Vipers, Kia Super League (Derby)
August 16: Lancashire Thunder v Surrey Stars, Kia Super League (Old Trafford)
August 18: Loughborough Lightning v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Loughborough)
August 20: Lancashire Thunder v Loughborough Lightning, Kia Super League (Blackpool)
August 20: Southern Vipers v Surrey Stars, Kia Super League (Southampton)
August 20: Yorkshire Diamonds v Western Storm, Kia Super League (York)
August 23: Lancashire Thunder v Southern Vipers, Kia Super League (Liverpool)
August 23: Surrey Stars v Western Storm, Kia Super League (Guildford)
August 26: Surrey Stars v Loughborough Lightning, Kia Super League (Guildford)
August 26: Western Storm v Lancashire Thunder, Kia Super League (Bristol)
August 26: Southern Vipers v Yorkshire Diamonds, Kia Super League (Arundel)
September 1: Finals Day (Hove)
October 22: Australia v England, 1st Ashes one-day international (Brisbane)
October 26: Australia v England, 2nd Ashes one-day international (Coffs Harbour)
October 29: Australia v England, 3rd Ashes one-day international (Coffs Harbour)
November 9-12: Australia v England, Ashes Test match (Sydney)
November 17: Australia v England, 1st Ashes T20 international (Sydney)
November 19: Australia v England, 2nd Ashes T20 international (Canberra)
November 21: Australia v England, 3rd Ashes T20 international (Manuka)

Cycling
January 7-8: British Cycling Cyclocross Championships, (Peel Park, West Yorkshire)
January 15: UCI Cyclo-cross World Cup (Italy)
January 22: UCI Cyclo-cross World Cup (Holland)
January 27-29: British Cycling and Para-Cycling Track Championships (Manchester)
January 28-29: UCI Cyclo-cross World Championships (Luxembourg)
February 4: National Omnium Championship and Sprinter League Meeting (Derby)
February 17-19: Track World Cup III (Colombia)
February 25-26: Track World Cup IV (USA)
March 4: Strade Bianche, UCI Women’s World Tour (Italy)
March 11: Ronde van Drenthe, UCI Women’s World Tour (Holland)
March 19: Trofeo Alfredo Binda, UCI Women’s World Tour (Italy)
March 25-26: British Cycling BMX Series Rounds 1&2 (Manchester)
March 26: Gent Wevelgem in Flanders Fields, UCI Women’s World Tour (Belgium)
April 2: Ronde van Vlaanderen / Tour of Flanders, UCI Women’s World Tour (Belgium)
April 12-16: Track World Championships (Hong Kong)
April 16: Amstel Gold Race, UCI Women’s World Tour (Netherlands)
April 19: La Fleche Wallonne, UCI Women’s World Tour (Belgium)
April 22-23:  British Cycling BMX Series Rounds 3&4 (Birmingham)
April 23: Liege Bastogne Liege, UCI Women’s World Tour (Belgium)
April 29: Tour de Yorkshire (Harrogate)
May 5: Tour of Chongming Island, UCI Women’s World Tour (China)
May 6-7: UCI BMX Supercross World Cup Rounds 1&2 (Netherlands)
May 11-14:  Tour of California, UCI Women’s World Tour (USA)
May 11-14: UCI Para-cycling Road World Cup (Italy)
May 13-14: UCI BMX Supercross World Cup Rounds 3&4 (Belgium)
May 19-21: UCI Para-cycling Road World Cup (Belgium)
May 20-21: UCI MTB Cross-Country World Cup (Czech Republic)
May 27-28: British Cycling BMX Series Rounds 5&6 (Cumbernauld)
May 27-28: UCI MTB Cross-Country World Cup (Germany)
June 4: Philadelphia International Cycling Classic, UCI Women’s World Tour (USA)
June 7-11: Women’s Tour, UCI Women’s World Tour (Great Britain)
June 10-11: British Cycling BMX Series Rounds 7&8 (Manchester Platt Fields)
June 24-25: UCI MTB Marathon Cross Country World Championships (Germany)
June 30 – July 2: UCI Para-cycling Road World Cup (Holland)
June 30- July 9: Giro d’Italia Internazionale Femminile, UCI Women’s World Tour (Italy)
July 1-2:  British Cycling BMX Series rounds nine and 10 (Braintree)
July 25-29: UCI BMX World Championships (USA)
July 20: La Course by Le Tour de France, UCI Women’s World Tour (France)
July 29: Prudential RideLondon Classique, UCI Women’s World Tour (Great Britain)
August 2-6: European Road Championships (TBC)
August 11: Crescent Vargarda TTT, UCI Women’s World Tour (Sweden)
August 12-13: British Cycling BMX Series Rounds 11&12 (Cyclopark, Kent)
August 13: Crescent Vargarda, UCI Women’s World Tour (Sweden)
August 17-20: Ladies Tour of Norway, UCI Women’s World Tour (Norway)
August 24-25: UCI MTB 4X World Championships (Italy)
August 26: GP De Plouay-Lorient Agglomeration, UCI Women’s World Tour (France)
August 26-27: British Cycling National BMX Championships (Derby)
August 29September 3: Boels Rental Ladies Tour, UCI World Tour (Holland)
August 31-September 3: UCI Para-cycling Road World Championships (South Africa)
September 10: Madrid Challenge by la Vuelta, UCI Women’s World Tour (Spain)
September 16: UCI BMX Supercross World Cup Round 5 (Argentina)
September 17: UCI BMX Supercross World Cup Round 6 (Argentina)
September 17-24: UCI Road World Championships (Norway)

Diving
February 3-5: National Diving Cup (Plymouth)
April 9-12: British Elite Championships (Plymouth)
June 2-4: British Championships (Edinburgh)
July 14-30: World Championships (Budapest)

Downhill Mountain Biking
April 29-30: World Cup series (Lourdes)
June 3-4: World Cup series (Fort William, Scotland)
June 10-11: World Cup series (Leogang, Austria)
July 1-2: World Cup series (Vallnord, Andorra)
July 8-9: World Cup series (Lenzerheide, Switzerland)
August 5-6: World Cup series (Mont-Sainte-Anne, Canada)
August 26-27: World Cup series (Val di Sole, Italy)
September 5-10: World Championships (Cairns, Australia)

Equestrian

April 3-10: Longines FEI World Cup Finals, Jumping & Dressage (Omaha, USA)  April 12-17: London Spring International Horse Show (Ex-cel)
April 13-15: Burnham Market International Horse Trials
May 3-7: Badminton Horse Trials
May 10-14: Royal Windsor Horse Show
May 12-14: International Eventing (Chatsworth)
May 25-28: Houghton International Horse Trials
June 8-11: International three-day event (Bramham)
June 15-18: International jumping (Bolesworth Castle)
June 22-25: British jumping Derby (Hickstead)
July 6-9: International Horse Trials (Barbury Castle)
July 25-30: Royal International Horse Show (Hickstead)
August 3-6: FEI World Breeding Dressage Championship for Young Horses (Ermelo, Holland)
August 4-6: Festival of Eventing (Gatcombe Park)
August 22-27: FEI European Championships, Jumping, Dressage & Driving (Gothenburg)
August 24-27: FEI European Championship, Eventing (Strzegom, Poland)
August 24-27: Blair Castle International three-day event
August 31-September 3: Land Rover Burghley Horse Trials
September 14-17: International three-day event (Blenheim)
September 14-17: Lemieux National Dressage Championships (Stoneleigh)
September 20-24: FEI World Breeding Jumping Championship for Young Horses (Lanaken, Belgium)
October 4-8: Horse of the Year Show (NEC)
October 19-22: FEI World Breeding Eventing Championship for Young Horses (Le Lion D’Angers, France)

Football
January 22: England v Norway
January 24: England v Sweden
February 11-May 21: WSL 2 Spring Series
March 1: England v France, SheBelieves Cup (Pennsylvania)
March 4: USA v England, SheBelieves Cup (New Jersey)
March 7: England v Germany, SheBelieves Cup (Washington)
March 22-23: Champions League, quarter-finals, 1st leg
Fortuna Hjorring v Manchester City
March 29-30: Champions League, quarter-finals, 2nd leg
Manchester City v Fortuna Hjorring
April 10: England v Austria, Friendly (Milton Keynes)
April 22-23: Champions League, semi-finals, 1st leg
Man City v Olympique Lyonnaise
Barcelona v Paris St-Germain
April 23-June 3: WSL 1 Spring Series
April 29-30: Champions League, semi-finals, 2nd leg
Olympic Lyonnaise v Man City
Paris St-Germain v Barcelona
May 13: Man City v Birmingham, SSE Women’s FA Cup final (Wembley)
June 1: Champions League final (Cardiff)
July 16-August 16: EUROPEAN CHAMPIONSHIP (Holland)
July 16: Holland v Norway, Gp A (Utrecht)
July 16: Denmark v Bulgaria, Gp A (Doetinchem)
July 17: Italy v Russia, Gp B (Rotterdam)
July 17: Germany v Sweden, Gp B (Breda)
July 18: Austria v Switzerland, Gp C (Deventer)
July 18: France v Iceland, Gp C (Tilburg)
July 19: Spain v Portugal, Gp D (Doetinchem)
July 19: England v Scotland, Gp D (Utrecht)
July 20: Norway v Belgium, Gp A (Breda)
July 20: Holland v Denmark, Gp A (Rotterdam)
July 21: Sweden v Russia, Gp B (Deventer)
July 21: Germany v Italy, Gp B (Tilburg)
July 22: Iceland v Switzerland, Gp C (Doetinchem)
July 22: France v Austria, Gp C (Utrecht)
July 23: Scotland v Portugal, Gp D (Rotterdam)
July 23: England v Spain, Gp D (Breda)
July 24: Belgium v Holland, Gp A (Tilburg)
July 24: Norway v Denmark, Gp A (Deventer)
July 25: Russia v Germany, Gp B (Utrecht)
July 25: Sweden v Italy, Gp B (Doetinchem)
July 26: Switzerland v France, Gp C (Breda)
July 26: Iceland v Austria, Gp C (Rotterdam)
July 27: Portugal v England, Gp D (Tilburg)
July 27: Scotland v Spain, Gp D (Deventer)
July 29: Quarter-final I (Winner Gp A v Runner-up Gp B) (Doetinchem)
July 29: Quarter-final II (Winner Gp B v Runner-up Gp A) (Rotterdam)
July 30: Quarter-final III (Winner Gp C v Runner-up Gp D) (Tilburg)
July 30: Quarter-final IV (Winner Gp D v Runner-up Gp C) (Deventer)
August 3: Semi-final I (Winner QF I v Winner QF IV) (Enschede)
August 3: Semi-final II (Winner QF II v Winner QF III) (Breda)
August 6: Final (Enschede)
September 19: England v Russia, World Cup qualifier (Tranmere Rovers)
November 24: England v Bosnia and Herzegovina, World Cup qualifier (Walsall)
November 28: England v Kazakhstan, World Cup qualifier (Colchester)

Golf
March 29-April 1: Europe Nations Cup (Sotogrande)
June 13-17: British Amateur Championship (Pyle & Kenfig)
June 30-July 1: Vagliano Trophy (Bogogno)
July 6-8: English Match Play Championship (Royal Mid-Surrey)
July 13-16: US Open (Trump National)
July 26-29: European Amateur Championship
August 3-6: Ricoh British Open (Kingsbarn)
August 15-19: British Girls Amateur Championship (Enville)
August 17-20: Solheim Cup (Des Moines)
September 6-8: British Amateur Stroke Play Championship (The North Berkshire)
September 14-17: Evian Championship (Evian-les-Bains, France)

Gymnastics
March 24-26: British Championships, artistic (Echo Arena, Liverpool)
April 7-9: English Championships, artistic (Loughborough University)
April 8: World Cup of Gymnastics (The O2, London)
April 19-23: European Championships, artistic (Cluj Napoca, Romania)
May 19-21: European Championships, rhythmic (Budapest)
July 23-30: European Youth Olympic Festival (Gyor, Hungary)
August 30-September 3: World Championships, rhythmic (Pesaro, Italy)
September 22-24: European Championships, aerobic (Ancona, Italy)
September 23-24: British Championships, trampoline & tumbling (Echo Arena, Liverpool)
September 27-October 9: World Championships, artistic (Montreal)
October 19-22: European Championships, acrobatic (Rzeszow, Poland)
November 9-12: World Championships, trampoline (Sofia)

Hockey

January 29: Super 6s (SSE Arena, Wembley)
April 22-23: Investec Women’s League Finals (Olympic Park)
April 29-30: Investec Women’s Knockout Finals (Olympic Park)
June 11: England v Holland (Olympic Park)
July 8-22: Hockey World League (Johannesburg)
August 19-27: EuroHockey Women’s Championship (Amsterdam)

Horse Racing
January 8: New Year Race Day (Chepstow)
March 14-17: Cheltenham Festival
April 3: All Weather Championships Finals Day (Lingfield Park)
April 6-8: Grand National (Aintree)
April 14-15: Craven Meeting (Newmarket)
April 21-22: Scottish Grand National Meeting (Ayr)
April 29: Jump Finale (Sandown Park)
May 1-2: Guineas Festival (Newmarket)
May 10: Chester Cup Day
June 2-3: Derby Festival (Epsom Downs)
June 20-24: Royal Ascot
July 7-8: Coral Eclipse (Sandown Park)
July 7-9: July Festival (Newmarket)
July 28-29: King George Weekend Ascot
August 1-5: Glorious Goodwood
September 13-16: St Leger Festival (Doncaster)
October 17-18: Future Champions Day (Newmarket)
October 21: British Champions Day (Ascot)
November 26: Hennessy Festival (Newbury)
December 26: King George VI Chase (Kempton Park)
December 27: Welsh Grand National (Chepstow)

Judo
April 20-23: European Championships (Warsaw)
August 28-September 3: World Championships (Budapest)
September 15-17: European Junior Championships (Maribor)
October 18-22: World Junior Championships (Pyongyang)

Lacrosse
July 12-27: World Cup (Guildford)

Netball
January 28: South Africa v England & Australia v New Zealand, Quad Series (Durban)
January 31: South Africa v Australia, Quad Series (Durban)
February 2: England v New Zealand, Quad Series (Echo Arena, Liverpool)
February 5: England v Australia & New Zealand v South Africa, Quad Series (Wembley)
February 7 & 8: Wales v New Zealand (Cardiff)
February 17-June 3: Vitality Super League fixtures
February 25: Vitality Super League ‘Super Ten’ (Birmingham Genting Arena)
June 10: Vitality Super League, semi-finals
June 11: Vitality Super League, Grand Final (incl third-place game)

Rowing
February 11: GB Senior and U23 Trials (Boston)
March 11: Women’s Head of the River Race (The Tideway, 3.30pm)
March 26: Henley Boat Races (Lightweight crews)
April 2: Boat Race (The Tideway, 4.25pm)
April 14-17: GB Senior and U23 Trials (Caversham)
May 5-7: World Cup I (Belgrade)
May 13-14: Para-Rowing Regatta (Gavirate)
May 27-28: European Championships (Racice)
June 15-18: World Cup II (Poznan)
June 16-18: Henley Women’s Regatta
June 28-July 2: Henley Royal Regatta (Women’s singles, eights and quads)
July 7-9: World Cup III (Lucerne)
August 5-6: World Junior Championships (Trakai)
September 24-October 1: World Championships (Sarasota, Florida)
October 14: Pairs Head (The Tideway)
October 14-15: Coastal Championships (Thonon)
October 21-22: British Rowing Senior Championships (NWSC Nottingham)
November 12: Fours Head (The Tideway, 10am)
December 2: Scullers Head (The Tideway)

Rugby League
November 16-December 2: World Cup (Australia)

Rugby Union

February 3: Italy v Wales, Six Nations (Stadio Comunale Pacifico Carotti)
February 3: Scotland v Ireland, Six Nations (Broadwood Stadium)
February 4: England v France, Six Nations (Twickenham)
February 10: Wales v England, Six Nations (Cardiff Arms Park)
February 11: France v Scotland, Six Nations (Marcel Deflandre)
February 12: Italy v Ireland, Six Nations (Stadio Tommaso Fattori)
February 24: Scotland v Wales, Six Nations (Broadwood Stadium)
February 25: England v Italy, Six Nations (Stoop)
February 26: Ireland v France, Six Nations (Donnybrook)
March 11: England v Scotland, Six Nations (Stoop)
March 11: Wales v Ireland, Six Nations (Cardiff Arms Park)
March 12: Italy v France, Six Nations (Stadio Sergio Lanfranchi)
March 17: Scotland v Italy, Six Nations
March 17: Ireland v England, Six Nations (Donnybrook)
March 18: France v Wales, Six Nations (Amedee Domenech)
August 9-26: WORLD CUP (Ireland – Dublin & Belfast)
August 9: England v Spain, Pool B (UCD Bowl, Dublin, 2pm)
August 9: New Zealand v Wales, Pool A (Billings Park, Dublin, 2.45pm)
August 9: USA v Italy, Pool B (UCD Bowl, Dublin, 4.30pm)
August 9: Canada v Hong Kong, Pool A (Billings Park, Dublin, 5.15pm)
August 9: Ireland v Australia, Pool C (UCD Bowl, Dublin, 7pm)
August 9: France v Japan, Pool C (Billings Park, Dublin, 7.45pm)
August 13: New Zealand v Hong Kong, Pool A (Billings Park, Dublin, 12pm)
August 13: England v Italy, Pool B (Billings Park, Dublin, 2.30pm)
August 13: USA v Spain, Pool B (UCD Bowl, Dublin, 2.45pm)
August 13: Canada v Wales, Pool A (Billings Park, Dublin, 5pm)
August 13: Ireland v Japan, Pool C (UCD Bowl, Dublin, 5.15pm)
August 13: France v Australia, Pool C (UCD Bowl, Dublin, 7.45pm)
August 17: Canada v New Zealand, Pool A (Billings Park, Dublin, 12pm)
August 17: England v USA, Pool B (Billings Park, Dublin, 2.30pm)
August 17: Italy v Spain, Pool B (UCD Bowl, Dublin, 2.45pm)
August 17: Australia v Japan, Pool C (Billings Park, Dublin, 5pm)
August 17: Wales v Hong Kong, Pool A (UCD Bowl, Dublin, 5.15pm)
August 17: France v Ireland, Pool C (UCD Bowl, Dublin, 7.45pm)
August 22: Match 19: 10th seed v 11th seed, 9th-place semi-final (Queen’s Univ, Belfast, 12pm)
August 22: Match 22: 5th seed v 8th seed, 5th-place semi-final (Kingspan Stadium, Belfast, 2pm)
August 22: Match 20: 12th seed v 9th seed, 9th-place semi-final (Queen’s Univ, Belfast, 2.30pm)
August 22: Match 23: 2nd seed v 3rd seed, semi-finals (Kingspan Stadium, Belfast, 5pm)
August 22: Match 21: 6th seed v 7th seed, 5th-place semi-final (Queen’s Univ, Belfast, 5pm)
August 22: Match 24: 1st seed v 4th seed, semi-final (Kingspan Stadium, Belfast, 7.45pm)
August 26: Loser Match 19 v Loser Match 20, 11th-place play-off (Queen’s Univ, Belfast, 12pm)
August 26: Winner Match 21 v Winner Match 22, 5th-place play-off (Kingspan Stadium, Belfast, 2pm)
August 26: Winner Match 19 v Winner Match 20, 9th-place play-off (Queen’s Univ, Belfast, 2.30pm)
August 26: Loser Match 23 v Loser Match 24, 3rd-place play-off (Kingspan Stadium, Belfast, 5pm)
August 26: Loser Match 21 v Loser Match 22, 7th-place play-off (Queen’s Univ, Belfast, 5pm)
August 16: Winner Match 23 v Winner Match 24, Final (Kingspan Stadium, Belfast, 7.45pm)
November 11: England v France, Old Mutual Wealth series (Stoop)
November 18: England v Ireland, Old Mutual Wealth series (Stoop)
November 25: England v Canada, Old Mutual Wealth series (Twickenham)

Sailing
Jan-Feb: Vandee Globe (finishes in Les Sables-d’Olonne)
May 6-13: 470 European Championships (Monaco)
May 26-June 27: America’s Cup (Bermuda)
July 1: Round the Island Race (Isle of Wight)
July 1-8: Star World Championships (Troense Baadelaug, Denmark)
July 1-9: 470 World Championships (Thessaloniki)
July 10-14: J/80 World Championships (Hamble)
July 29-August 4: Mirror World Championships (Falmouth)
July 29-August 5: Cowes Week
July 30-August 4: 49er European Championships (Kiel)
August 28-September 2: 49er World Championships (Porto)
August-September: Clipper Round the World Race (1st leg – London to Rio)
September 16-23: RS:X World Windsurfing Championships (Enoshima, Japan)
September-October: Clipper Round the World Race (2nd leg – Rio to Cape Town)
October-November: Clipper Round the World Race (3rd leg – Cape Town to Albany, Western Australia)
November-December: Clipper Round the World Race (4th leg – Albany, Western Australia to Whitsundays, Queensland)
December-February 2018: Clipper Round the World Race (5th leg – Whitsundays, Queensland to Quingdao, China)
December 15-23: 420 World Championships (Freemantle)
Late 2017-2018 (dates tbc): Volvo Ocean Race (Alicante to The Hague)
July 2018: Clipper Round the World Race (finishes London)

Swimming
April 18-23: British Championships (Ponds Forge, Sheffield)
April 27-30: British Para International Meet (Ponds Forge, Sheffield)
July 14-30: World Championships (Budapest)
July 25-30: British Summer Championships (Ponds Forge, Sheffield)
August 23-28: World Junior Championships (Indianapolis)

Squash
February 6-12: British National Championships (Manchester)
March 10-12: English Junior Championships (Birmingham)
March 20-26: British Open (Hull)​
April 13-16: European Junior Under-19 Team Championship (Lisbon)
April 26-29: European Team Championship (Helsinki)
May 11-14: European Under-15 & Under-17 Team Championship (Prague)
July 19-23: World Junior Championships (Tauranga, New Zealand)
July 25-28: World Games (Wroclaw, Poland)
July 25-29: World Junior Team Championship (Tauranga, New Zealand)
August 1-5: World Double Squash Championships (Manchester)
December 9-17: World Championships (Manchester)

Taekwondo
April 24-30: European Championships (Liverpool)
June 22-30: World Championships (Muju, Japan)
October 9-16: ITF World Championships (Dublin)

Tennis
January 1-7: Hopman Cup (Perth)
January 16-29: Australian Open (Melbourne)
May 29-June 11: French Open (Paris)
July 3-16: The Championships (Wimbledon)
August 28-September 10: US Open (New York)
October 23-29: WTA Finals (Singapore)

Triathlon

March 3-4: ITU World Triathlon Series I, standard distance (Abu Dhabi)
April 8-9: ITU World Triathlon Series II, sprint distance (Gold Coast)
April 9: British Duathlon Championships (Bedford)
May 13-14: ITU World Triathlon Series III, standard distance (Yokohama)
May 27: British Sprint Distance Triathlon Championships (Strathclyde)
June 10-11: ITU World Triathlon Series IV, standard distance (Leeds)
June 11: British Standard Distance Triathlon Championships (Leeds)
July 15-16: ITU World Triathlon Series V, sprint distance (Hamburg)
July 28-29: ITU World Triathlon Series VI, sprint distance (Edmonton)
August 5-6: ITU World Triathlon Series VII, standard distance (Montreal)
August 26-27: ITU World Triathlon Series VIII, standard distance (Stockholm)
August 27: ITU Long Course World Championships (Penticton, Canada)
September 9: World 70.3 Ironman Championships (Chattanooga, Tennessee)
September 9: British Middle Distance Triathlon Championships (Rutland Water)
September 14-17: ITU World Triathlon Series Grand Final (Rotterdam)
October 14: World Ironman Championships (Kailua-Kona, Hawaii)

Winter Sports
coming soon

While every possible care has been taken in the compilation of this calendar, The Mixed Zone cannot be held responsible for changes to dates and venues. 

Something missing? Let us know here.

If you enjoyed this, subscribe to the mixed zone and get every new article straight to your inbox.

Women’s Sport Trust want to thank our partner Getty Images for some of the imagery of women in sport used on this site. Click here to view the editorial curation featuring the world’s top sportswomen in action and here to learn more about our partnership with Getty Images.

One thought on “WOMEN’S SPORT IN 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *